ПЛР — найточніший тест на коронавірус, але навіть він може помилятися


Як хвороба, COVID-19 демонструє значну симптоматичну варіативність. Люди можуть взагалі не мати ніяких симптомів, в той час як у деяких з них може спостерігатися легкий кашель і жар, а у небагатьох, кому пощастило менше, може розвинутися важка пневмонія і дихальна недостатність. Ускладнює ситуацію те, що найбільш поширені симптоми COVID-19 сильно перетинаються з симптомами інших респіраторних захворювань.

Тому діагностика COVID-19 тільки на основі клінічних симптомів є надзвичайно неточною і повинна бути підтверджена за допомогою високоспецифічних діагностичних тестів. На сьогодні, таким тестом є — ПЛР-тести.

Основною перевагою ПЛР-тесту є чутливість. Після взяття глоточного мазка з задньої сторони горла пацієнта зразок може бути відправлений у лабораторію для отримання результатів протягом декількох годин. А оскільки для ампліфікації потрібно лише дуже невелика кількість вірусної РНК, ці тести мають високу чутливість при виявленні вірусу з зразка.

Однак, ПЛР-діагностика COVID-19 має свої обмеження. Для виявлення SARS-CoV-2 з глоткових мазків потрібні високоякісні зразки, що містять достатню кількість інтактної вірусної РНК. Проте, як показує практика, навантаження SARS-CoV-2 в дихальних шляхах значно варіюються. Це не тільки призводить до високих помилково-негативних показників, при яких можливі випадки залишаються негативними після багаторазового взяття мазків, а й піддає медичних працівників подальшого ризику інфікування.

Існує також питання про масштаби. Для обробки зразків COVID-19 потрібні спеціалізовані бокси біологічної безпеки, які знаходяться під управлінням висококваліфікованих технічних фахівців, які, як правило, знаходяться тільки в лікарнях середнього розміру. Хоча їх місткість зазвичай достатня, але пандемія COVID-19 доводить ці установи до межі.

Для України, де діагностична інфраструктура і підготовка кадрів є обмеженою, процес тестування є ще більш складним завданням, оскільки система охорони здоров’я у своєму розпорядженні має лише невелику кількість лабораторій і технічних фахівців. Хоч, уряд і приватні організації швидко працюють над тим, щоб збільшити потенціал і швидкість тестування ПЛР, але в міру того, як лабораторії відчувають труднощі в зв’язку зі зростаючим числом випадків інфікування коронавірусом, затримки і повна відсутність тестування стають звичайним явищем.